ממשלת איסלנד רוצה לאסור פורנוגרפיה באינטרנט. כבר מספר שנים שהאיסור קיים שם, אבל הוא תקף רק להדפסה והפצה של כתבי עת פורנוגרפיים ואינו תקף לפורנוגרפיה באינטרנט. לטענת יועץ לשר הפנים של איסלנד, הלה גונרסדוטיר, ישנם הרבה מומחים, החל מאנשי חינוך ועד משטרה, שתומכים בצעד זה. אז למה בכל זאת לא לעשות את זה? למה לא לאסור פורנוגרפיה באינטרנט?

1. זה לא מוסרי

זה לא מוסרי לאסור הפצת פורנוגרפיה באינטרנט. כאשר מישהי מחליטה מרצונה החופשי שהיא רוצה להרוויח כסף מצילומים פורנוגרפיים, אין זה מוסרי להתערב בהחלטתה. תעשיית המין, בה כוכבי וכוכבות הפורנו מוכרים את גופם, אינה שונה מתעשיית הדוגמנות, בה דוגמנים ודוגמניות מתפרנסים ממכירת גופם, אינה שונה מתעשיית ההייטק, בה מהנדסות ומתכנתים מתפרנסים ממכירת גופם ובהחלט לא שונה מתעשיית הסרטים בה שחקנים ושחקניות מוכרים את גופם. אין זה תפקיד המדינה להתערב במה האדם עושה עם גופו – כל עוד הוא לא פוגע באף אחד אחר.

2. ישנם יותר מדי אתרים פורנוגרפיים באינטרנט

ממשלת איסלנד רוצה לחסום אתרי אינטרנט המפיצים פורנוגרפיה. למעשה, הלה גונרסטודיר אומר: “כרגע, אנחנו מחפשים את הדרך הטכנית הכי טובה להשיג את המטרה שלנו. אם הצלחנו להנחית אדם על ירח, בטוח נצליח לתקוף את נושא הפורנוגרפיה באינטרנט”.

זאת טעות. הירח אף פעם לא התנגד באופן אקטיבי לזה שאנשים ינחתו עליו. כדי לחסום לגמרי את כל הפורנוגרפיה, על ממשלת איסלנד להקים ולתחזק רשימה של כל אתרי האינטרנט הפורנוגרפיים בעולם. המספר המוסכם על רוב האנשים שחיפשו את התשובה הוא שכ-12% מהאתרים באינטרנט עוסקים בפורנוגרפיה. מדובר על יותר מ-30 מליון אתרים, כאשר כל יום מוקמים מאות אתרים חדשים. לא רק זה, אלא ישנם מאות אלפי פורומים בעולם אשר כוללים פורנוגרפיה. זה בלתי אפשרי לשמור אינדקס של כל האתרים הפורנוגרפיים, ואני בכלל לא מדבר על האפשרות להשתמש בשרתי פרוקסי לגיטימיים לגמרי כדי לגלוש באתרי פורנו.

3. זאת חדירה לפרטיות

אז איך בכל זאת אפשר לעשות זאת? ובכן, במקום לשמור רשימה של אתרים פורנוגרפיים, אפשר לנתר את כל התעבורה של אזרחי איסלנד. כלומר, אפשר להשתמש באחד מהכלים הרבים שלא מסתכלים על הכתובת אליה האיסלנדי החרמן גולש, אלא על מה הוא צופה. כלומר, לממשלה תהיה את האפשרות “להאזין” לכל פיפס שמגיע למחשב של כל איסלנדי. אני בספק רב שהאיסלנדים יהיו מוכנים לאופציה זו.

4. קשה עד בלתי אפשרי להתגבר על הצפנה

גם אם האיסלנדים יסכימו לזה שהממשלה שלהם תפקח על תעבורת האינטרנט שלהם באופן כה דרקוני, לא תמיד היא תוכל לעשות זאת. ישנם הרבה פרוטוקולים מוצפנים באינטרנט שיהפכו את המשימה לכמעט בלתי אפשרית. איסלנד תצטרך להשקיע כמויות אדירות של כסף כדי להקים חוות שרתים נרחבות שינסו לפענח את ההצפנות בזמן-אמת, משהו שגם סוכנויות הביון הגדולות בעולם מתקשות לעשות.

5. מי קובע מה היא פורנוגרפיה?

פורנוגרפיה?
פורנוגרפיה?

כפי שנאמר בעבר, “פורנוגרפיה זה עניין של גאוגרפיה”. מי יקבע מה היא פורנוגרפיה? ואיך הוא יקבע את זה? האם אישה חשופת שדיים עונה להגדרה “פורנוגרפיה”? עם כן, חלק ניכר מהסרטים האמריקאים יאסרו להקרנה באיסלנד. האם פסל של אישה חשופת שדיים הוא פורנוגרפי? האם תוכנית של נשיונל ג’אוגרפיק בה מראים שני קופים מזדווגים הינה תוכנית טבע או תוכנית פורנוגרפיה? האם פורנוגרפיה מרומזת גם תאסר? מי בכלל ידון בשאלה מה היא פורנוגרפיה, ולאחר שהגוף הזה יגיע להחלטה החלטית על מה היא פורנוגרפיה ומה לא, איך הם יוכלו להכיל את החוקים האלה לגבי כל תמונה וסרטון באינטרנט?

מן הראוי שממשלת איסלנד תשקיע את העשרות הרבות של מליוני דולרים אותם היא רוצה להוציא בנסיון לפצח את האתגר הלא פשוט והלא מוסרי הזה, במשהו חשוב הרבה יותר – חינוך הילדים. ילד שגדל במשפחה חמה ואוהבת ויודע להתייחס לאנשים אחרים בכבוד, ספק שיתייחס לחברתו או אישתו לעתיד בחוסר כבוד, זלזול ואלימות.

חברה חופשית מבוססת על כבוד הדדי בין אנשים. על תושבי איסלנד להתנגד לכל נסיון לפגוע בחופש שלהם – גם החופש לצרוך פורנוגרפיה, כי דווקא במקומות בהם הממשלה פוגעת בזכויות האדם הבסיסיות, הקרקע לאלימות פיזית, מילולית ומינית מדושנת היטב על ידי הדוגמא של האח הגדול.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *