המחאה בקיץ 2011 הייתה תופעה חיובית. היא גרמה לכולנו להתעורר, היא גרמה לכולנו להבין שאנחנו רוצים חברה טובה יותר. יחד עם זאת, המחאה לא סיפקה בסיס ערכי איתן, היא לא סיפקה מטרות ברורות ולא הצליחה לעורר את השינוי הכה נדרש בחברה הישראלית. אי לכך, מצורפת רשימה של עשרת הדברים בעדם צריך להפגין בקיץ 2012, כדי להפוך את מדינת ישראל למקום טוב יותר לגור בו.


1. הגדלת התחרותיות במשק.
יוקר המחיה נובע בגלל כשלי שוק, וכשלי שוק נובעים מכך שאין מספיק תחרות בשוק. הסיבה שקוטג’ יקר יחסית למדינות אירופה היא שיש רק 3-4 יצרני קוטג’. אם היו 15 יצרני קוטג’, אזי המחיר שלו היה הרבה יותר נמוך. אם יצרני חשמל פרטיים היו יכולים להקים תחנות כוח או לספק חשמל ירוק, ואם בנמלי אשדוד וחיפה היו מופעלים על ידי מספר חברות ולא שתי חברות ממשלתיות, אז החשמל שלנו היה זול משמעותית ועובדי הנמלים לא היו יכולים להחזיק את כל המדינה כבני ערובה.

2. פתיחת השוק הישראלי לייבוא. לא תמיד השוק הישראלי יכול לתמוך בהוספת יצרנים. לפעמים היצרנים הקיימים יוצרים סוג של קרטל. הדרך לטפל במצב הזה היא לפתוח את השוק לשחקנים רעבים – חברות מחו”ל, שיוכלו לייבא לכאן מוצרים אשר יתחרו במוצרים ישראלים היקרים, ורק כך הצרכן ירוויח.

3. הקטנת הפיקוח הממשלתי. הפיקוח הממשלתי גורם לכך שנוצרים מונופולים בחסות הממשלה, ומונופולים רעים לצרכן, כי הם יכולים להעלות את המחיר כמה שירצו. אם הממשלה תפקח גם על המחיר, אז היא תצטרך יותר פקידים ואנחנו נשלם יותר מסים עבור המשכורות לפקידים אלה. הקטנת הפיקוח הממשלתי לא רק תגביר את התחרות במשק, אלא גם תפנה תקציבים לטובת מטרות חשובות יותר, כגון חינוך.

4. הטבות מס לעסקים קטנים ובינוניים (עק”ב). עק”ב מהווים מנוע צמיחה למשק ויש צורך לעודד אותם. על ידי הקטנת מסים לעק”ב, תוכל הממשלה לגרום לכך שעק”ב יעסיקו יותר עובדים ויותר אנשים יפתחו עסקים משלהם. הדבר יגרום לאחוזי אבטלה נמוכים יותר ועידוד תרבות יזמות בכל האוכלוסיה.

5. הפרדת דת ומדינה. אין שום סיבה לכך שיהודים חילוניים, ערבים, דרוזים, ובדואים צריכים לממן שירותי דת שאינם צורכים. מעבר לכך, כאשר המועצות הדתיות ייתמכו רק על ידי אנשים שרוצים לתמוך בהן, השירות הניתן על ידי מועצות אלה ילך וישתפר, השכר לרבנים יגיע לרמות סבירות (ולא עשרות אלפי שקלים כפי שזה קורה עכשיו). כמו כן, יש להבין שהמדינה יכולה להיות יהודית, מבלי שכולנו נשלם “מס-דת”.

6. גיוס או שירות לאומי לכולם. יכול להיות שקיים קושי אמיתי לאברכים לשרת בצבא. יכול להיות שזה באמת הדבר הנכון לא לגייס את הערבים לצה”ל. אבל למה שהאוכלוסיות שבוחרות לא לשרת בצבא, או לא יכולות לשרת בצבא עקב החוק הישראלי, לא יחוייבו בשירות לאומי? בשירות לאומי של שנתיים הם יוכלו להתנדב בבתי חולים, להחיות את השממה בנגב, להקים יישובים חדשים, להתנדב כמורים בקהילה שלהם, לנטוע יערות, לעזור לנזקקים, להפעיל מקומות מקלט לחסרי בית ונשים מוכות, לעזור בתפעול פנימיות לנוער במצוקה והיד עוד נטויה.

7. שינוי הסטטוס קוו בנושא תחבורה ציבורית. חברה שלא מתקדמת היא חברה שהולכת אחורה.
סטטוס קוו מונע מהחברה הישראלית להתקדם לכיוון חברה טובה יותר. יש לאפשר הפעלת קווי אוטובוס בשבת וחגים למי שיחפוץ לעשות זאת. כמו כן, כל חברה שתרצה להפעיל קו אוטובוסים, תוכל לעשות זאת והנוסעים יהנו ממחירים נמוכים יותר, אוטובוסים נוחים יותר וקווים מהירים יותר.

8. לאפשר יזמות בחינוך. כתבתי כבר בעבר שעל ידי הסרת מגבלות על הקמת בתי ספר, רמת ההשכלה בארץ תעלה. יזמים חינוכיים יתחרו על כיסם של הורים, ואילו הורים יוכלו לבחור לשלוח את ילדיהם לבית ספר אשר מספק את השירות הטוב ביותר, במחיר הנמוך ביותר. יש לספק להורים וואוצ’רים עבור ילדיהם, וההורים יבחרו לאיזה בית ספר להעביר את הכסף. בצורה כזאת רמת החינוך בארץ תעלה, ואנחנו נצטרך לשלם פחות מסים כי כל מערכת פרטית אשר נמצאת בתחרות, יעילה מכל מערכת ממשלתית.

9. הורדה הדרגתית של קצבאות לאנשים שבוחרים לא לעבוד. אנשים שעובדים לא אמורים להאכיל את מי שבוחר לא לעבוד. יש להפסיק לשלם קצבאות לכל אותם האנשים שבוחרים שלא לעבוד. הדבר יגרום להורדת אחוזי אבטלה והתפתחות של יזמות. אנשים שבאמת זקוקים לקצבאות, כגון נכים, יקבלו קצבאות גדולות יותר. מי שלא מוצא עבודה לאורך זמן, יוכל לעבור קורסים מקצועיים במקצועות הנדרשים במשק, כי יש לעשות מאמצים כבירים כדי להוציא אנשים לשוק העבודה.

10. חינוך בסיסי אחיד לכולם. יש להפסיק לאלתר את המימון לכל אותם המוסדות החינוכיים אשר לא מכינים את תלמידיהם להשתלבות ראויה בחברה הישראלית. לא יכול להיות שקיימים מוסדות אשר מסובסדים על ידי כולנו ולא מלמדים אנגלית ומתמטיקה ברמה של 3 יחידות לימוד לפחות ולא מספקים הצצה לעולם המדע בגיל מוקדם. תלמידי המוסדות האלה יגדלו להיות נטל על החברה הישראלית, לא יוכלו למצוא עבודה שתספק אותם ולא יעזרו להצעיד את ישראל קדימה, אל שנות האלפיים. אהה, אופס, אנחנו כבר בשנות האלפיים, אך המוסדות האלה עדיין כאן, ואת זה יש לשנות.

יש לכם רעיונות נוספים בעדם תרצו להפגין? טקבקו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *