כנראה שבלי מסי, לא היה לנו רונלדו. בלי פדרר, לא היה לנו נדל. בלי פרייז'ר, לא היה לנו מוחמד עלי. בלי אנדרה אגסי, לא היה לנו פיט סאמפראס.

התחרות בין הענקים האלה שיפרה אותם מאוד, אך חשוב יותר – הוסיפה עניין נוסף לקהל, מה שגרם להצלחה ציבורית פנומנלית של זוגות היריבים האלה.

נתניהו יודע את זה. הוא הבין שכדי שהליכוד תהיה המפלגה הכי גדולה בימין, הוא צריך "ארכי-נבל" בשמאל, והוא דאג לסמן אחד כזה בכל בחירות שהיו. בהתחלה הוא לא עשה את זה טוב (כמו בדיבייט מול יצחק מרדכי), אבל מהר מאוד הוא השתפר בזה. כל מה שהוא צריך זה מישהו מהשמאל, שמצטייר כתחרות מחד, ולא יותר מדי מאיים עליו מאידך.

הוא לא היה צריך להתאמץ יותר מדי, השמאל עשה חלק מהעבודה בשבילו. ב-2009 זה היה "ציפי מול ביבי" (28 מנדטים של קדימה מול 27 של הליכוד), ב-2013 שלי יחימוביץ' עם קמפיין "ביבי טוב רק לעשירים", ב-2015 ציפי+בוז'י, ובסבב הראשון של 2019 זאת הייתה רביעיית כחול-לבן.

המסרים של נתניהו מאוד חדים בנושא זה. "זה או אנחנו או הם", שמהר מאוד הפך ל-"זה או אני או הם". משם מגיע חלק ניכר מכוחו הרב והצלחתו האלקטוראלית. "שמאל חלש, ימין חזק" הוא מסר חד מהסדרה הזאת. אני, מולם.

ואז בא ליברמן וטרף את הקלפים. ליברמן הבין שיש אלקטורט עצום בימין שלא מוצא בית – הימין החילוני. זאת הסיבה שהוא הפיל את הרכבת הממשלה על נושא החרדים – הוא קורץ, עם שתי העיניים, לימנים החילונים. והם קונים את זה – כמות האנשים ששמעתי שהולכים להצביע ליברמן, תעניק לו, לדעתי כ-15 מנדטים. הם מגיעים מכל הקשת הפוליטית, אבל בעיקר מהליכוד ומכחול-לבן.

נתניהו נמצא במילכוד נוראי. מצד אחד, סימונו של ליברמן כשמאל, יבריח ימנים חילונים מהליכוד – אין אדם במדינה שחושב שליברמן הוא שמאל. מצד שני, אם הוא לא יטפל בבעיית ליברמן, יש סיכוי שהליכוד לא תהיה המפלגה הגדולה ביותר, וכחול-לבן יקבלו הזדמנות להרכיב ממשלה.

נתניהו אסטרטג מבריק. הוא החליט לרדת מכחול-לבן וסימן את ליברמן כ-"ארכי-נבל". הוא עשה זאת מתוך חישוב פשוט – מלחמה בין נתניהו לליברמן אמנם תעלה לו בכמה מנדטים מהימין, אבל גם תפגע בכחול-לבן, על ידי מעבר די מסיבי של מצביעים לליברמן.

בבחירות הקרובות אני צופה ירידה בכוחן של המפלגות הגדולות. ליכוד תרד ל-25-30 מנדטים, וגם כחול-לבן. הקולות של הימנים החילונים משתי המפלגות האלה יברחו לליברמן, שיהפוך להיות המפלגה השלישית בגודלה בכנסת.

גוש הימין יתחזק מאוד. קודם כל, פחות מנדטים ילכו לאיבוד עקב אי-מעבר של אחוז החסימה (3 של זהות ו-4 של הימין החדש). כמו כן, יעברו מנדטים מכחול-לבן לליברמן. הימין יגיע לכ-70 מנדטים.

ונתניהו? הוא מבין שיצטרך להסתפק בחוק החסינות הרגיל ולקוות שהבג"ץ לא יפסול את הצבעת הכנסת לחסינותו. הוא ינסה לשרוד עוד ארבע שנים, אבל גם אם יצליח בכל, זאת תהיה הקדנציה האחרונה שלו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *