נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. החקירות נערמות, וכבר קשה להגיד “אין כלום, כי לא היה כלום”. כמובן שאדם הוא חף פשע, כל עוד לא הוכח אחרת בבית המשפט, והתיק עוד לא הגיע בכלל לבית המשפט, אבל התחושה לאור ההתנהלות סביב הנושא הזה היא לא שלא היה כלום.

נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. הוא הבטיח שלא יחוקק חוקים פרסונליים שיתנו לו חסינות – והכניס חוקים כאלה למו”מ קואליציוני. זה לא משהו שכלל בוחריו של נתניהו יכולים לעבור עליו על סדר היום.

נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. ההתנהלות שלו יצרה זהות חזקה מאוד בין ימין לנתניהו. הוא שכח שנתניהו הוא לא רק ימין, ושימין הוא לא רק נתניהו. ימין הוא אידיאולוגיה כלכלית ואידיאולוגיה מדינית. נתניהו לא מצליח לדמיין את הימין בלעדיו, ועל חטא ההיבריס הזה הוא ישלם.

נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. יותר ויותר אנשים בצד הימני של המפה, כרגע רק עיתונאים מובילים, ובימים/שבועות הקרובים גם פוליטיקאים מהליכוד, יעזו להרים את הראש ולהגיד – נתניהו פוגע בליכוד. נתניהו כבר לא הליברל שהוא היה כשר האוצר, וצירופו של כחלון לליכוד, יחד עם נסיון לייצר קואליציה עם נציגי הסוציאליזם בישראל, צאצאי המפא”י ההיסטורית, הם לא משהו שהימין הליברלי ישכח לנתניהו – לא מאחורי הפרגוד.

נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. דרכו המדינית נכונה – הסכסוך הישראלי-פלסטינאי לא יפתר על ידי דיאלוג בין ישראלים לפלסטינאים, אלא רק על ידי התערבות של מדינות הערב שיורידו את הפלסטינאים מהעץ, בדרכם למדינה עצמאית, ונתניהו מקדם את הדרך הזאת, אבל בדרך הזאת יוכל ללכת כל מנהיג אחר בימין.

נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. גם אם לא יהיו פריימריז בזק בליכוד, עד הבחירות, גם אם הוא ינצח ויצליח להרכיב קואליציה (ואני ממש בספק שהוא יצליח בזה), הוא לא יסיים את הקדנציה הקרובה. הוא יצטרך לוותר על הנהגת הליכוד, כי חומות ההגנה שהליכוד בנה סביב נתניהו, הולכות ונסדקות – מבפנים, יותר מבחוץ.

נתניהו מסיים את דרכו הפוליטית. בעצם, הוא כבר סיים אותה. עמוק בפנים, אחד האסטרטגים המבריקים של הפוליטיקה הישראלית של כל הזמנים, כבר יודע זאת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *