היום אנחנו נדבר על מס חברות. סקסי, נכון? לא הייתי מדבר על מס חברות, אם לא הייתי קורא את הכתבה של בן מרמרלי מחבורת הגאונים של j14, בה בן מציע להעלות מס חברות ל-60%. נשמע טוב, נכון? בואו נדפוק את העשירים האלה, נראה להם מאיפה משתין מעמד הביניים! אז זהו, שלא.

הבעיה עם אנשי j14 היא שהם לא חושבים כמו אנשים עשירים. כדי להיות בן אדם עשיר, אתה קודם כל צריך לחשוב כבן אדם עשיר. מה שמבדיל בין אנשים עשירים לאנשים עניים הוא לא כמות הכסף שיש לראשונים, אלא החשיבה שאין לאחרונים. “כסף זה לא הכל בחיים”, כותב מגיב 19 (ותודה לעידו קינן). ובכן, הוא צודק, אבל עכשיו אנחנו מדברים על כסף והצלחה בחיים.

בכל מקרה, ההבדל בחשיבה בין אנשים עניים לאנשים עשירים הוא כזה: כאשר אנשים שהולכים להיות עשירים מסתכלים על מישהו עם הרבה כסף, מכוניות ובחורות, הם חושבים: “וואו, זה בחור מוצלח! מה אני צריך לשפר אצלי כדי להצליח כמוהו?”, ואילו כאשר אנשים שהולכים להיות עניים מסתכלים על מישהו מוצלח, הם חושבים: “ס’עמק, הבן זונה העשיר הזה, חייבים למצוא דרך לדפוק אותו כדי שהוא יהיה דפוק כמוני”.

ופה אנחנו מגיעים לעניין מס חברות. בן מרמרלי מציע להעלות את מס החברות, להפוך אותו לפרוגרסיבי. השיקולים שלו הם די פשוטים:

1. מכיוון שמס החברות הוא על הרווח הנקי, לא יצטרכו לפטר עובדים ולכן העובדים לא ייפגעו.
2. מה, החברות יסגרו את הסניפים שלהם בארץ? שיספגו את המס וישבו בשקט, כי (ואני מצטט) “אילן בן דב… יעדיף 600 מליון ש”ח ביד מאשר 1.22 מליארד על העץ”

מה, לא? (מישהו מתנדב ליצור מם כזה?)

לא. החברות הציבוריות נסחרות בבורסה. כל אדם  או גוף רשאי לקנות מניות של החברות האלה. בעלות על מניה של חברה ציבורית הינה למעשה הזכות לקבל רווחים מהחברה. אם מס החברות יעלה, הרווחים של החברה ירדו – אחרי הכל, הכסף יעבור למדינה. מה שאדון מרמרלי שוכח הוא שחברות השקעות להן אנחנו נותנים לנהל את כספי הפנסיה שלנו, משקיעים בחברות הגדולות האלה. כן כן,כספי הפנסיה שלנו מושקעים בחברות הגדולות, באגרות חוב וכו’. למעשה, על ידי הגדלת מס החברות והקטנת הרווחים, נפגעת הפנסיה שלנו – אדון מרמרלי יורה לפנסיה שלו כדור בראש.

לא רק הפנסיה נפגעת. נפגעים גם כל אותם אנשים שבחרו להשקיע ישירות באותן החברות. למעשה, אם מר כהן היה רגיל לקבל 10,000 ש”ח בשנה מהשקעותיו בחברת אורנג’, מעכשיו הוא יקבל 5,000 ש”ח. למעשה,  הודות למס הפרוגרסיבי גורם לכך שככל שמר כהן עשה השקעה נבונה יותר, כך הוא נענש יותר. לא רק זה, אלא ברגע שמר כהן רואה שהחברה הפסיקה להיות רווחית כמו שהיא הייתה, הוא יחפש חברה אחרת, רווחית יותר, וישקיע את הכסף שלו במקום אחר (בורסת ניו יורק, למשל). ככה כולם יתחילו למכור את המניות של החברות אשר נסחרות בבורסת תל אביב ותתחיל מפולת בבורסה. למה לי להשקיע 50 אלף ש”ח ולקבל 2,000 ש”ח, אם אני יכול במקום אחר לקבל 5,000 ש”ח במקום?

נפגעים גם האנשים שהשקיעו בחברות הגדולות והמצליחות מליונים רבים. טייקונים, קוראים להם (ולפעמים, בלשונו של בן מרמרלי, “מנכ”לים שמנמנים”). אותם האנשים שהולכים לקחת את הכסף וליצור איתו עוד חברות, שהולכים לספק עוד מקומות עבודה ולהצעיד את המשק קדימה. למעשה, כאשר לוקחים כסף לכל אותם יזמים שכבר הוכיחו שהם יודעים מה לעשות עם כסף (אחרת לא היה להם כסף), מונעים מהאנשים האלה להקים חברות נוספות כדי ש תהיה תעסוקה לאנשים שלא רוצים להיות יזמים.

ניחא המס הפרוגרסיבי היה הולך לחקר הסרטן, קצבאות נכים או ילדים יתומים. הייתי שותק, באמת. אבל, הכסף הולך למדינה! הרי אנחנו יודעים כמה טוב המדינה יודעת לנהל את הכסף שלנו, נכון? אין שחיתויות ברשויות מקומיות, הכל יעיל, אין משכורות מנופחות לעובדי הנמלים וחברת החשמל – הכל עובד מצוין! בוא נתן למדינה עוד כסף! היא בטוח תדע מה לעשות איתו!

בזמן שבן מרמרלי חושב על איך לדפוק חברות, אנשים עשירים ואותנו על הדרך על ידי העלאת מס החברות לרמה של מסים על אנשים פרטיים, יש לי הצעה אחרת: בואו נוריד מס הכנסה לרמה של מס חברות, ולאנשים שלא מגיעים למס הכנסה של 24%, נבטל אותו כליל. ככה יהיה לכולנו יותר כסף להשקיע במקומות שאנחנו באמת רוצים להשקיע בו (חינוך ילדינו, למשל) ולממשלה יהיה פחות כסף להשקיע בישיבות, אנשים שיכולים לעבוד אך בוחרים שלא, פקידים מושחתים ועובדי מונופולים ממשלתיים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *