לפני כשבוע הגענו לשפל חדש במערכת החינוך. תלמיד תיכון בצפון החליט שזה יכול להיות מצחיק להוריד את מכנסיו של מורה, אדם בוגר, מול כל הבית ספר. לא רק זה, התלמיד בחקירתו סיפר שהוא רצה לעשות את זה לתלמיד אחר, אבל המורה שעבר בחצר בית ספר, נראה כמטרה יותר עסיסית, יותר מצחיקה.

Image courtesy of David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net
Image courtesy of David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

השפל הזה הוא בהחלט השפל האחרון. מדובר לא רק באלימות, אלא באלימות שמטרתה להשפיל. הצעד הבא הוא רק אונס מורה על ידי תלמיד ורצח מנהל בית ספר על ידי הורה זועם שילדו הושעה מבית הספר.

איך הגענו למצב זה? רבים בוודאי יגידו שהגענו למצב הזה בגלל חוסר משמעת בבתי ספר, בגלל שלמורים אין כלי ענישה אפקטיביים, בגלל שההורים כבר מזמן רק בעד ילדם המלאך ונגד מערכת החינוך המרושעת, בגלל הזלזול במקצוע ההוראה בציבור הכללי ועוד. כל מי שיגיד את זה, יהיה צודק, אבל זאת לא הסיבה הראשית למצב אליו הגענו.

הסיבה הראשית למצב אליו הגענו היא לא ההורים ולא הילדים. הסיבה הראשית היא מערכת החינוך האיטית והמסורבלת שלנו שלא מסוגלת להגיב לשינויים בעולם החדש הזה של שנות ה-2000. המערכת הישנה והענקית הזאת לא בנויה לאתגרים החדשים, ואת זה אנחנו רואים היטב בשחיקת מעמד המורה ובירידה המתמדת של איכות החינוך בישראל. היא לא בנויה לעולם מהיר, היא לא בנויה לעולם של פייסבוק וטוויטר, של אינטרקציה בין-אישית משתנה בין תלמיד למורה, לגבולות המטושטשים והיא לא יודעת לפנות להורים ולהפוך אותם לחלק משמעותי בתהליך החינוך.

אנחנו צריכים שינוי. אנחנו צריכים רפורמה יסודית באופן בו אנו תופסים את תפקיד מערכת החינוך. אנחנו צריכים מערכת חינוך גמישה שתהיה בנויה מבתי ספר עצמאיים, כאשר משרד החינוך לא יכתיב איך להתמודד עם האתגרים החדשים, אלא יתן להם את החופש לנסות פתרונות חדשים ויצירתיים ויבנה מסגרת של שיתוף ושימור ידע ומתודולוגיות חינוכיות.

על מדינת ישראל לאמץ את מודל הוואוצ’רים השוודי, בו ההורה מחליט לאיזה בית ספר לשלוח את הילד שלו ולמעשה איזה בית ספר יתוקצב על ידי המדינה. רק על ידי החלת מודל מצוין זה ופתיחת תחרות בריאה בין בתי ספר יהיה אפשר לתת לבתי ספר את הכלים הטובים ביותר לפיתוח צמיחה, חדשנות ויצירתיות בתחום החינוך.

זה לא יהיה פשוט. משרד החינוך הישראלי הינו מנגנון מסואב עם אבטלה סמויה רבה ובזבוז רב של כספי ציבור. אם הממשלה החדשה תשכיל להבין שעליה להיות קטנה ויעילה ולקדם רפורמות מרחיקות לכת שיקרבו אותנו לשוק תחרותי בכל תחומי החיים, בניגוד לרצונם של בעלי אינטרסים כגון הטייקונים ועסקנים פוליטיים, יובטח עתידנו בארץ זו. אחרת, הכותרת הבאה בעיתוני הבוקר תדווח על אונס ורצח במערכת החינוך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *