היום פורסמה בעיתון הארץ כתבה עם הכותרת הבאה:

“סכנה מוחשית של בצורת חשמל בקיץ” – מי ינותק?

בכתבה מפורטת בעיה של מחסור החשמל במשק הישראלי. הצעדים לפתרון הבעיה בהם הממשלה תדון הם ניתוק צרכני חשמל, מעבר צה”ל לגנרטורים מזהמים והחזרת שתי תחנות כוח לשימוש במזוט – אחת האופציות המזהמות ביותר לייצור חשמל. מעניין שהשאלה שנשאלת היא “את מי לנתק”, ולא “את מי לפטר” בגלל חוסר היכולת שלו להכין את המשק לגידול הצפוי מאוד בשימוש חשמל.

הצעה נוספת היא להכריז על “שעת מחסור”, בה ינותקו צרכנים בצורה יזומה מהחשמל. זה אומר שלמשל משעה 13 עד 14, כשהחום בשיאו, חברת החשמל באישור מדינת ישראל, תכבה לכם את המזגן, תתקע אתכם במעלית ובאופן כללי – תשים עליכם פס, כמו שהיא עושה בהתנהלות הכושלת מול חברת החשמל כבר מספר עשורים.

לא מדובר על סתם תוכנית באוויר, מדובר על תוכנית ממשית. למעשה, בימים אלה משרד האנרגיה בראשות השר עוזי לנדאו, הולך לקבוע קריטריונים לניתוק צרכנים מהחשמל. בשביל זה אנחנו משלמים מסים? כדי שיהיה אפשר לממן פקידים כדי שיחליטו את מי הם מנתקים מזרם החשמל בצורה אקראית?

עוזי לנדאו
עוזי לנדאו, צילום: מיכאל פייגין

לא רק זה, אלא גם הממשלה שוקלת לנתק את מתקני התפלת המים שצורכים כמויות חשמל גדולות. במילים אחרות, בעקבות התכנון הממשלתי הלקוי אנחנו נאלץ לבחור בין חשמל למים. אחלה בחירה, לא?

כל זה מאוד עצוב. עצוב על זיהום האוויר שהולך להיווצר עקב הפעלת תחנות כוח וגנרטורים, על הפגיעה בבריאות של כולנו, על הסביבה, על המחיר הכספי שאנחנו הולכים לשלם. מה שהופך את הסיפור הזה מעצוב לטרגדיה של ממש זאת דווקא כתבה אחרת שקראתי ב-ynet לפני כשבוע, וכותרתה היא:

מחקלאי ליזם: ייצור חשמל במקום גידול תרנגולות
בכתבה מדובר על דב כרמי,חקלאי בן 75 שהחליט להיכנס לתחום ייצור החשמל באמצעות פאנלים סולאריים. החקלאי-יזם פרס מעל לולי התרנגולות הרבים שלו רשת של פאנלים סולריים בעלות של 4 מליון שקלים. הרשת יכולה לספק שני מגה-וואט חשמל, מתוך 300 מגה-וואט שהממשלה קבעה כמכסה לייצור חשמל ירוק. כן כן, שמעתם נכון – הממשלה מגבילה את השוק הפרטי ביצירת חשמל ירוק, כאשר חברת החשמל מתקשה בייצור חשמל לצרכי יום-יום עד כדי כך ששר האנרגיה מקים ועדה שאמורה לנתק את חלקנו מזרם החשמל. כדי להבין מה זה 2 מגה-וואט, הכתב ב-ynet אומר שהתוצרת של דב כרמי יכולה לספק חשמל לצרכי תאורה למספר ערים בינוניות בצורה קבועה.

ומה רשות החשמל, אשר תפקידה הוא רגולציה של משק החשמל, עושה? היא מסרבת לקנות את החשמל של דב כרמי ומעדיפה לנתק אותנו, הצרכנים, מזרם החשמל. היא עושה את זה בצדק – למה לה לקנות חשמל במחיר הגבוה פי כמה מהחשמל אותה היא מייצרת?

מישהו רוצה להפגין בעד רגולציה בתחומים נוספים?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *