אתמול מדינת ישראל קנסה את עצמה בחמישה מליון שקלים. כלומר, היא קנסה את חברת החשמל בחמישה מליון שקלים בגלל שמישהו בחברת חשמל התרשל בתפקידו וטעה בדיווח בסכום קטן של 1.5 מיליארד שקלים, אבל מכיוון שחברת חשמל היא חברה ממשלתית, הרי שמדינת ישראל קנסה את עצמה. עכשיו הגירעון של החברה הכושלת הזאת יגדל עוד יותר, היא תצטרך עוד הלוואות או בטחונות מהמדינה כדי להמשיך לממן את פעילותה והממשלה שוב תעביר את כרטיס האשראי הוירטואלי שלה. הכסף עובר בתוך המערכת ומי שנהנה מזה הם המתפרנסים מכך – הרגולטורים שדואגים מצד אחד לקנוס את החברה ולאחר כמה חודשים להחזיר לה את הכסף בדמות הלוואה. מכיוון שכל הכסף שיש לממשלה הגיע מהאזרחים, הרי שהממשלה פשוט משחקת בקקי עם הכסף שלנו ורוב אזרחי ישראל פשוט לא מפנימים את זה.

שקע ותקע משתינים על כולנו. בידרמן.
שקע ותקע משתינים על כולנו. בידרמן.

המצב לא שונה בנמלים בהם הקנס משולם בדמות משכורות מנופחות ללא שום קשר לפרופורציה, בהסתדרות אשר לא באמת דואגת לעובדים אלא לועדי עובדים שמחזיקים באופן עקיף את העובדים בביצים, משרד החינוך אשר מעוניין לשמר את המונופול שלו על מה שהילדים שלנו לומדים בבתי ספר ולגדל אזרחים ממושמעים ולא מבינים במושגים כלכליים בסיסיים ולמעשה בכל תחום בו קיים מונופול מתוקף התערבות ממשלתית.

גיא רולניק, מייסד TheMarker, קורא לכל אותם גופים מכוערים “מיליציות המיסוי העצמאיות”, ובצדק. כאשר אותן קבוצות יכולות ללחוץ על הממשלה כדי לקבל ממנה כסף בדמות קנסות, העלאות שכר, שיפור תנאים או סתם גחמה של יו”ר ועד העובדים – ולהצליח בכך, כולנו משלמים. למעשה, עבור כל אותן מיליציות המיסוי העצמאיות המדינה איננה אלא גורם הוצאה לפועל אשר שולח יד לכיסם של אזרחים כדי לממן עוד קפריזה של המיליציה התורנית.

ככל שלמדינה יהיה יותר כוח לגבות מהאזרחים כסף, ככה יהיו יותר מיליציות מיסוי עצמאיות אשר ירצו למצוץ מעטין מניב תזרים מזומנים השמן הזה. ככל שהמדינה תוציא יותר שירותים שהיא מספקת לשוק החופשי, לא רק שהשירות לאזרח ישתפר הודות לתחרות, אלא גם כוחם של הפרזיטים הממסדיים לשדוד מאיתנו את הכסף עבורו אנו עובדים כל כך קשה, יקטן.

כדי שזה יקרה, הממשלה צריכה להרגיש שהלחץ מהציבור לטובת הגברת התחרותיות במשק גדול יותר מלחץ המיליציות העצמאיות, ובשביל זה צריך שיותר ויותר אזרחים יבינו שעדיף להם לנהל את חייהם לבד מאשר לתת לממשלה לא יעילה לקבוע לאיזה בית ספר ילך הילד שלהם ולמי הם ישלמו את חשבון החשמל. הגיע הזמן שאזרחי ישראל יגידו בקול חד וברור: “די! צאו לנו מהכיס!”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *