טור אורח של עידית רז קלישר.

בתקופה האחרונה נשמעים מכל עבר טיעונים לטובת דיאטה מסוג זה או אחר. אלו שבחרו בטבעונות מנסים לשכנע לוותר על מוצרים מן החי, בעוד שאחרים שבחרו בתזונת פליאו (רוויה במוצרים ובשומן מן החי) יטענו שוויתור זה על מוצרים מן החי יהיה סכנה בריאותית. כל צד נסמך על מערכת ערכים המנוגדת לזו של הצד השני. כל אחד, מכל צד, חי לפי מערכת ערכים שבנה לעצמו, בהתאם לחינוך שקיבל, לאידיאולוגיה בה בחר ולכל סיבה שהשפיעה עליו בביסוס מערכת הערכים האישית. כל אחד רואה את מערכת הערכים שלו כנכונה ביותר, וכצודקת ביותר, והיה רוצה שהחברה תחיה לפי אותה מערכת ערכים. יש הבוחרים לנסות ולשכנע את הסביבה בצדקת דרכם, ויש הבוחרים לכפות על הסביבה את דרכם.

הדמוקרטיה היא סוג של מערכת כפיית ערכים במסווה. “הרוב קובע” כי ערך מסוים הוא נכון, וכל החברה צריכה לקיים ערך זה. כאשר מערכת הערכים שנכפית על החברה תואמת את מערכת הערכים שלנו, קל לנו לקבל את כפייתה על אחרים. אנחנו רואים בכך דבר צודק שיביא לחברה מתוקנת וטובה יותר. אך באותה מידה הרוב עלול לקבוע כי ערכים אחרים הינם הנכונים ואלו עלולים להיות מנוגדים לערכים שלנו. זו הסכנה בכפיית הערכים שלנו על אחרים.

יעל גלמן
יעל גרמן

לימודי הליב”ה הם דוגמא נהדרת. רוב החילונים יסכימו כי יש לכפות לימודי ליב”ה על בתי הספר החרדיים. הרי לא ייתכן שהילדים בבתי ספר אלו יתחנכו תחת מערכת ערכים שונה ולא יקבלו את המינימום בערכים ה”צודקים” של החברה החילונית. אך מה יקרה אם ביום מן הימים הרוב יקבע אחרת? האם החילונים יסכימו כי יכפו על ילדיהם לימודי גמרא? בדיון בין סוגי הדיאטות השונים – האם יעלה על הדעת כי המדינה תקבע איזו מביניהן היא הנכונה? האם אפשר לדמיין בכלל שהמדינה תכפה על אזרחיה דיאטה דלת פחמימות או לחילופין דיאטה נטולת מוצרים מן החי?

שרת הבריאות יעל גרמן אף היא חוטאת בכפיית ערכיה על אחרים מתוקף כוחה. השרה מפרשת את תפקידה לא כאדמיניסטרטור הבכיר במערכת הבריאות, אלא כמטפל ומחנך ראשי. הצעותיה מרמזות כי היא נחושה לכפות את מערכת הערכים שלה על הציבור “לטובתו”, גם אם מדובר בבחירות אישיות ופרטיות. מתוך כך העלתה השרה הצעה לאסור על קידום מכירות ומבצעים למוצרי תחליפי החלב לתינוקות על מנת לעודד אימהות “שמתפתות” למבצעים ומוותרות על הנקה. מערכת הערכים של השרה לא איפשרה לה להשלים עם אימהות שאינן מניקות מתוך בחירה אישית-רגשית-פיזית או כל סיבה אחרת שהיא (שאינה מעניינה של השרה), ולכן ביקשה לכפות על אימהות בחירה בין הנקה טבעית (“לטובת הרך הנולד”) לבין עונש – מעמסה כלכלית. ובדומה, הצעתה לאסור על מסעדות ובתי קפה לערוך מראש שולחנות עם מלחיות עליהן, כדי להקשות על הלקוחות ליהנות מאוכל מתובל ומלוח אם ירצו, מתוך תקווה שלפחות חלק מהם יוותר על ההמתנה לקבלת המלח.

משה פייגלין
משה פייגלין

באותה מידה ניתן לבחון את הדיון בקנאביס. השרה גרמן מתנגדת לחוק הקנאביס שהעלה חה”כ פייגלין כיוון שאינה רוצה להגיע למצב בו מתקיימת לגליזציה למעשה “על גבם של הרופאים”. הרי כאשר רופא משפחה יוכל לרשום קנאביס כמו כל תרופת מרשם אחרת, לא תהיה אפשרות להבדיל בין צרכנים למטרות רפואיות לבין צרכנים למטרת הנאה. השרה מאמינה כי צריכת קנאביס למטרות הנאה אינה ראויה והינה מסוכנת, ולפי מערכת הערכים שלה יש להימנע מכך. ציבור גדול אינו שותף למערכת ערכים זו.

השרה גרמן מנצלת את כוחה להמשיך ולכפות על ציבור זה מערכת ערכים התואמת לשלה. האם השרה תהיה מוכנה לחיות בעולם בו שר הבריאות בעל ערכים לפיהם הקנאביס חיוני לחיים ועל כל אזרח לשאוף לפחות שתי שאיפות ביום? כנראה שלא, אך כיוון שהכוח כרגע בידיה, היא נהנית לכפות את ערכיה על אחרים.

 

"דמוקרטיה היא החופש לבחור את הדיקטטורים שלנו"
“דמוקרטיה היא החופש לבחור את הדיקטטורים שלנו”

 

יש לכם מה להגיד על דמוקרטיה וכפיית ערכים? נשמח לשמוע בתגובות למטה.

האימייל של עידית, הפייסבוק של עידית

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *