את הסיפור שמאחורי פיזורה של הכנסת, מספרים שני ציטוטים קטנים של שני פוליטיקאים גדולים, ליברמן ונתניהו:

ליברמן: “אנחנו שותפים לממשלת ימין אך לא נהיה שותפים לממשלת הלכה.”

נתניהו: “ליברמן לצערי הוליך שולל את המצביעים שלו.”


התהליך הכי חשוב בבניית מוצר הוא Product-market fit. מדובר על תהליך של התאמת המוצר וחיפוש השוק שיתאים למוצר הזה. מפלגות בישראל הן מוצר לכל דבר.

בעיני רבים מאזרחי ישראל, הצבעה לליכוד משמעותה הצבעה למפלגות חרדיות. מה שליברמן עשה, זה להציב אלטרנטיבה לכל מצביעי הימין המדיני החילוניים – במקום הליכוד.

ליברמן הוא שועל פוליטי ותיק. רבים שכחו שהוא התחיל את דרכו ביחד עם נתניהו – ב-1992 נתניהו מונה ליו”ר הליכוד, ומינה את ליברמן למנכ”ל הליכוד. ב-1996 נתניהו נהיה ראש ממשלה, ומינה את ליברמן למנכ”ל משרד ראש הממשלה.

ליברמן חוגג השנה 20 שנה כפוליטיקאי עצמאי – את ישראל ביתנו הוא הקים ב-1999, וזכה איתה ב-4 מנדטים. 20 שנה אחרי, וישראל ביתנו זכתה ב-5 מנדטים. זה לא תמיד היה ככה – ליברמן התחיל אמנם עם 4 מנדטים, אבל מ-2006 ועד 2015, 9 שנים, ישראל ביתנו הייתה מפלגה שבין 11 ל-15 מנדטים.

ליברמן הבין שבזמן שהוא נשאר במקום, השוק שלו הלך למקום אחר. כבר לא הייתה התאמה בין קהל הבוחרים של ישראל ביתנו ב-2009 (15 מנדטים) לבין ישראל ביתנו של 2019.

ליברמן ראה את ההזדמנות, וניצל אותה. הוא מיצב את עצמו כימין מדיני חילוני. זה גם המסר שלו – “לא נהיה שותפים לממשלת הלכה”.

נתניהו, ותיק כמו ליברמן וחד לפחות כמוהו בעניינים האלה, מבין את מהלכו של ליברמן. הוא מבין שמי שהולך לשתות ממנו את הקולות בבחירות הבאות, אלה שבספטמבר, הוא ליברמן. הוא מבין שליברמן הפך להיות לא רק הקול הרוסי – שאת קולו כמעט ולא שומעים ברשתות החברתיות או בהוויה הישראלית היומיומית (אם לשפוט לפי כמות החברים שלי שתהו איך ליברמן קיבל 5 מנדטים).


וזה כל הסיפור. תהליך product-market fit שעובר ליברמן עם ישראל ביתנו. ישנה דרישה עצומה לימין חילוני, דרישה שהליכוד מספק רק באופן חלקי, בגלל הזדהות עם המפלגות החרדיות.


ומה עכשיו?

ככל הנראה ליברמן ירוץ לבד ויצרף כמה ליברלים לשורותיו – אולי אפילו אנשי זהות שהם לא פייגלין, כמו גלעד אלפר.

נתניהו, לעומת זאת, ינסה לפגוע בבייס של ליברמן. אנחנו נראה סוף סוף את נתניהו מדבר לקול הרוסי, והמסר שלו יהיה – “ליברמן בגד בכם.”

לאור כל הדברים האלה, ישראל ביתנו תקבל, לדעתי, כ-10-15 מנדטים, רובם על חשבון הליכוד.

התוצאה? גוש ימין גדול יותר ומבוזר יותר, עם מגוון רחב יותר של דעות שייוצגו בכנסת. לדעתי, מדינת ישראל רק תרוויח מכך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *