יש לי חלום חזירי.

גם לו היה חלום. מרתין לותר קינג
גם לו היה חלום. מרתין לותר קינג

בחלום החזירי שלי כולנו חיים באושר ועושר, חיים מלאים באוטופיה בה כל אדם מרוויח את לחמו ולא מתעלק על אנשים אחרים. בחלום החזירי שלי אין אלימות בבתי ספר וכספי המסים שלנו מנוצלים בצורה אופטימלית, אנשים חלשים חיים בכבוד, וגיבורי התרבות יהיו היזמים והאזרחים היצרניים ולא ג’סטין ביברים למיניהם (ויסלחו לי המעריצים המעטים של ג’סטין ביבר שקוראים את הבלוג שלי).

בחלום החזירי שלי המסים יורדים ורמת השירות שאנחנו מקבלים מהמדינה עולה. בחלום החזירי הקטן והאינטימי שלי בבתי ספר ילמדו אותנו איך לחשוב ולא מה לחשוב וילדים לא יבלו עד 3 בלילה בפארקים חשוכים אלא ימצאו דרכים טובות יותר להנות מאשר לדפוק את הראש שלהם עם בקבוק ודקה.

 

אבל מה עם אנשים חלשים? מבחינתך הם יכולים לגווע מרעב ולמות, חזיר קפיטליסטי שונא אדם אוכל שרצים שכמוך!

אז קודם כל, אני לא אוכל שרצים, בדרך כלל. שרימפס – זה לא אני. מי שרוצה לשחד אותי בסטייק 500 גרם עסיסי עם רוטב פלפלת, יותר ממוזמן לתרום לי מספר שקלים.

אני מחלק אנשים חלשים למספר קבוצות:

  1. אנשים חלשים שלא מבחירה. אלה הם אנשים שזקוקים לטיפול רפואי מתמשך ו/או תנאים מיוחדים, אנשים שנתקעו בחיים וקשה להם להתקדם הלאה. נכים, מכורים לסמים קשים, חולים במחלות אשר מונעות תפקוד, אמהות חד-הוריות לילדים מרובים הם רק קצה המזלג של אנשים אשר שייכים לקבוצה זו.
  2. אנשים שבוחרים שלא לעבוד – כלומר חלשים מבחירה. חרדים שבוחרים שלא לעבוד ומובטלים שאין להם כוח לקום בבוקר והם חיים מהיד לפה הם דוגמא לאנשים ששייכים לקבוצה זו.

אני עושה הבחנה מאוד ברורה בין אנשים חלשים שלא מבחירה ואנשים חלשים מבחירה.

הרבה מהליברלים יכעסו עליי על האימרה הבאה, אבל אני בעד גביית מסים בשביל לממן טיפול באנשים ששייכים לקבוצה הראשונה. אני יודע שיהיו הרבה אנשים שירצו לתרום מכספם כדי לעזור לאמהות חד-הוריות וחולי סרטן סופניים שאין להם קרובי משפחה וביטוח בריאות, אבל אני מעדיף שלא להסתכן בכך שאנשים אלה ימותו מרעב.

לגבי אנשים חלשים מבחירה, הם לא אמורים לקבל שום קצבה ושום תקציב. מי שיש ביכולתו לפרנס את עצמו, אך בוחר שלא לעשות זאת – אין להכריח אנשים אחרים לפרנס אותו. אם מישהו יהיה מעוניין לתרום לכולל מסויים כדי שילמדו בו אברכים, הוא מוזמן לעשות זאת מכספו האישי והפרטי כהוראת קבע או העברה חד פעמית. זה גם יעודד תחרות בין כוללים על כיס האנשים שחושבים שכוללים זה דבר חשוב.

 

חברות ממשלתיות ותשתיות

שקע ותקע. צילום: חברת חשמל
שקע ותקע. צילום: חברת חשמל

יש לפרק את רוב החברות הממשלתיות, כמו שפירקו את בזק. למשל, חברת החשמל – את חברת החשמל יש להפריד לשתי חברות: חברת חשמל וחברת תשתית לחשמל. את חברת התשתית אפשר, לפחות בצעד ראשון, להשאיר כחברה ממשלתית. את חברת החשמל, זאת שמייצרת את החשמל, יש להפריט ולפתוח את השוק לתחרות – כלומר, כל אדם פרטי שירצה לייצר חשמל באמצעות פאנלים סולריים או טורבינות רוח יוכל לעשות זאת ולהרוויח כסף. את תחנות הפחם/מזוט יש להוציא מחוץ לחוק ולאשר הקמת תחנת כוח גרעינית בנגב, כי אנרגיה גרעינית זאת האנרגיה הכי ירוקה ויעילה שקיימת כרגע (אל תקפצו גבוה מדי, אני מבטיח לכתוב על זה בהמשך).

 

אבל מה עם החינוך?

על פתרון בעיית החינוך כבר כתבתי כאן, אז אני רק אתמצת: יש לפתוח את מערכת החינוך בארץ לתחרות. אם בתי ספר לא יקבלו תקציבים היישר מהמדינה וההורים יחליטו לאן לשלוח את ילדיהם ולפי זה בתי הספר יקבלו גם את התקציב, תתחיל תחרות בין בתי ספר על טיב השירות. המורים יאלצו להשתפר (אחרת יפוטרו – בדיוק כמו שזה קורה במגזר הפרטי, מהנדס חשמל שלא מספק את העבודה יצטרך לחפש קריירה אחרת או להסתפק בשכר נמוך יותר), בתי ספר יצטרכו להיות עם אפס אלימות (מי ישלח את הילד שלו לבית ספר עם אלימות?), הכיתות נקיות והציוד חדש.

המורים יקבלו משכורת לפי ההצלחה שלהם (ולא, הצלחת המורה לא נמדדת בציונים למבחנים שהמורה כותב). למעשה, תפקיד משרד החינוך לא יהיה אספקת חינוך, אלא אספקת כלים למנהלי בתי הספר והורים למדידת המורים. למשל, בכל מקצועות הליבה יהיה מבחן ארצי פעמיים בשנה אשר ציוניו יקבעו כמה תלמידי המורה מכירים את החומר. כמו הפסיכומטרי, הציון במבחן זה ינורמל לכלל האוכלוסיה. המורים המצטיינים יקבלו הערכה כלל-ארצית וההורים ירצו לשלוח את הילדים שלהם לבית ספר עם המורים הטובים ביותר. בתי ספר ירצו לשכור את המורים המצטיינים וכך יקרה שככל שאתה מורה טוב יותר, ככה המשכורת שלך תהיה גבוהה יותר כי אתה מקבל כל הזמן הצעות מבתי ספר מתחרים.

 

עסקים קטנים

דיוואן האני
דיוואן האני

יש לעודד עסקים קטנים על ידי הקטנת המיסוי עליהם – בכל המגזרים, הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי. אני חושב שהמגזר הערבי יכול להיות מגזר מאוד יצרני ולא מוכה אבטלה, והסיבה שהוא כזה כרגע נעוצה באינטרקציה הפגומה בין המגזר היהודי והמגזר הערבי. למשל, במקום העבודה הקודם שלי, שמעתי לא פעם אנשים שאמרו שהם לא יקחו לעבודה ערבי. זאת גזענות לשמה שמונעת מערבים להשתלב בשוק העבודה הישראלי. אין מקום לזה בשנות האלפיים וכולנו נפגעים מאטימות כזאת. יש לעודד ערבים ישראלים לצמוח כלכלית ואולי בעיקר לא לשים להם מקלות בגלגלים. בצורה כזאת כולנו נחיה חיים טובים יותר ומאושרים יותר.

הודו הקטנה
הודו הקטנה

עסקים קטנים הם מנוע הצמיחה הטוב ביותר. כאשר אדם מזהה צורך של אנשים אחרים ויש ביכולתו לספק צורך זה, רמת החיים של כולנו תעלה – הן של האדם אשר מספק את הצורך והן של האדם שהצורך שלו מסופק. הדוגמא הכי טובה לכך היא שיעורים פרטיים. אדם שיש לו את הידע והיכולת ללמד מתמטיקה, פיזיקה או לשון, מציע את השירותים שלו לאנשים שרוצים ללמוד מתמטיקה, פיזיקה או לשון והם צורכים את השירות הזה מתי שהם צריכים אותו ובכמות המספקת. גם המורה הפרטי יוצא מורווח (הוא מקבל כסף זמין ומיידי) וגם התלמיד יוצא מורווח (הידע שלו עולה והוא מקבל ציון גבוה יותר במבחן).

רואים את זה טוב בתל אביב, בו עסקים קטנים קמים ונסגרים באופן יומיומי, ורואים את זה ממש טוב ברחוב רינגלבלום בבאר שבע. לפני כשמונה שנים רחוב רינגלבלום היה רחוב קטן ושומם ליד האוניברסיטה, בו חיו בעיקר אנשים מהשכבות החלשות וסטודנטים. למעט מכולת או שתיים לא היה שם דבר. אבל אז התחילו להיפתח שם עסקים קטנים – עשן הזמן (חנות ספרים ומקום להופעות אליו מגיעים אומנים מכל הארץ), הודו הקטנה (מקום עם אוכל הודי הכי טעים שאכלתי בחיים), דיוואן האני (בחור בדואי בשם האני הקים בר נרגילות שהולך וגדל עם השנים ומפוצץ בסטודנטים כל ערב), סושיה מעולה, גלידריה ועוד. הרחוב נהיה נקי יותר ומבוקש יותר. יותר סטודנטים רוצים לגור שם, שכר הדירה באזור עלה והגיעו משקיעים שרצו לקנות דירות מתושבי האזור. תושבי האזור מכרו את הדירות שלהם במחירים גבוהים ויכלו לעבור לאזורים עם דירות חדשות יותר, וככה כולם הרוויחו. התושבים שעזבו שיפרו את רמת החיים שלהם, התושבים שנשארו שיפרו את רמת החיים שלהם, בעלי העסקים הקטנים שראו הזדמנות והצליחו לנצל אותה שיפרו את רמת החיים שלהם והסטודנטים גם שיפרו את רמת החיים שלהם על ידי כך שהם גרים בשכונה טובה יותר ומצליחה יותר.

זה לא כל החלום שלי, אבל זה התחלה טובה. אשמח לשמוע על החלום שלכם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *