הוא יגדל להיות בור, קפיטליסט וגזען

את הפנינה הזאת ראיתי היום ב-ynet. נעה שפיגל, שדרנית רדיו ובעלת פאב, כפי שלומדים בהמשך, מזכירה בנשימה אחת “בור, קפיטליסט וגזען”. זה לא שאני לא מסכים עם שאר הכתבה, אשר סוקרת את מצב החינוך הבעייתי בערץ, אלא מה שמפריע לי שנעה מפחדת שהילד שלה יגדל להיות קפיטליסט.

ובכן, נעה, על עקרונות הקפיטליזם את יכולה לקרוא כאן, אבל אני אקצר את זה בשבילך ואסביר שקפיטליזם זאת שיטה כלכלית שמקדשת את הזכות שלך להיות בעלת רכוש, נותנת חופש לאדם לעשות את מה שהוא חפץ בו עם הרכוש שלו, מגדירה אלימות כדבר אסור ואומרת שהדרך היחידה לעשות סחר חליפין הוא באמצעות כסף ולא כוח, שוד או רצח. קפיטליזם נותן לך אחריות לגורלך ואת לא תלויה במשכורת או קצבה שאת מקבלת מהמדינה, כמו בסוציאליזם או קומוניזם. קפיטליזם דוגל בהפרדת הכלכלה והמדינה, כי אין שום סיבה למה אנחנו צריכים לסבסד מנגנון ענק ולא יעיל כמו משרד התשתיות באמצעות 60% מס על דלק!

למעשה, נעה, אני מקווה בשבילך שהילד שלך יגדל להיות קפיטליסט. הילד הקפיטליסט שלך ידע שלבכות על מר גורלו לא יעזור לו, ויגדל להיות יזם וישלוט בגורלו. הילד הקפיטליסט שלך ירחם על אלה שלא יכולים לפרנס את עצמם, על חסרי הבית, ובמקום להגיד “איזה באסה שהמדינה לא עוזרת להם”, יקום ויבנה עסק שיעסיק את החסרי הבית. הילד הקפיטליסט שלך יסרב לחיות על חשבון אחרים ולעולם לא יגנוב לאנשים אחרים חלקים מהמשכורת שלהם, רק כי הוא פחות טוב מהם. הילד הקפיטליסט שלך יוכל להקים חברה מתחרה לחברת חשמל, ובחברה שלו אנשים יקבלו משכורת לפי מה שהם שווים, ולא לפי כמות השנים שהם נמצאים בחברה או לפי מידת קרבתם לראש הועד.

ואת יודעת מה, נעה, ככה כתבת על עצמך בסופה של הכתבה שלך:

“נעה שפיגל, בעלת פאב ושדרנית רדיו”

נעה, למה את לא רוצה שהילד שלך יגדל להיות קפיטליסט? את הרי קפיטליטית בעצמך – את בעלת פאב. יש לך רכוש שמניב רווחים, ואת עובדת מאוד קשה כדי שהפאב ימשיך לעשות זאת ושיהיה לך זמן ואפשרות לכתוב טורים ל-ynet.

את, נעה, קפיטליסטית. האם את באמת שמה את עצמך באותה שורה עם אנשים בורים וגזענים?

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *