נועה שלי,

את יפה, נועה שלי. אני אגדל אותך ככה שתדעי את זה מהיום הראשון שלך.

את עוד לא קיימת, אבל כשתיוולדי ותגדלי, אני רוצה שתקראי את זה. אולי אפילו עוד לא פגשתי את אמא שלך, אבל אין לי ספק שיום אחד תהיי קיימת. אין לי ספק שתהיי ילדה יפה, נערה סקרנית ויום אחד תגדלי להיות אישה מהממת, בזכות עצמך, בזכות מי שאת, בזכות האופי שלך, הסקרנות, היופי הפנימי, הרצון שלך להתקדם בחיים, לתרום ותהווי לי אור בזיקנתי, כדי שאדע – הנה, הערכים לפיהם גידלו אותי הוריי ממשיכים בך, ממשיכים איתך. נועה שלי, ניהלתי איתך המון שיחות בראש שלי, כשהיית בת שלוש, ובת חמש ובת שמונה עשרה ושלושים. נועה שלי, מפטפטת לא קוהרנטית של ילדה בת שנה, גדלת להיות נערה דעתנית – ואפילו עוד לא נולדת.

יש הרבה דברים שאני רוצה להגיד לך, נועה שלי. אני מקווה שאני בונה בשבילך עולם טוב יותר, אבל יותר מכל אני מקווה שאני נותן לך את הכלים להתמודד עם כל מה שהחיים יזרקו עליך. החיים אינם אכזריים ואל תתני לאף אחד להגיד לך אחרת או לגרום לך לחשוב אחרת. את חיה וזה כבר יפה לכשעצמו. בכל דבר שקורה, נועה שלי, יש משהו טוב ומשהו רע. זאת הבחירה שלך האם להתבוסס ברוע ולהרוס את חייך או לבחור לחזק את הצד החיובי של כל אירוע, כל דבר שאומרים לך, כל דבר שאת קוראת או חווה. לתומס אדיסון הייתה גישה כזאת והוא אמר: “לא נכשלתי, סך הכל גיליתי עוד דרך בה זה לא עובד”. אני מקווה שתלמדי להיות חיובית, נועה שלי, שתהיי נחושה לראות את הטוב.

את יפה, נועה שלי. אני אגדל אותך ככה שתדעי את זה מהיום הראשון שלך. למעשה, אפילו קצת לפני כן, כשתהיי בבטן של אמא שלך, כל ערב אני אצמד לביטנה של אמא שלך ואלחש לך כמה את יפה וכמה אני אוהב אותך. יהיה לך דימוי גוף גבוה ואת תאהבי את הגוף שלך. הגוף שלך זאת המכונה בעזרתה את חיה, הוא מאפשר לך לחוות את תענוגות החיים, את טעמה של גלידה שבטח כל כך תאהבי, את ריח הוורדים שהחבר הרציני הראשון שלך יביא לך, את המגע המלטף של הים, את הכאב שמערפל את שאר חושיך ושצועק לך, “את חיה! את חיה! את חיה!”. אל תתני לאף אחד לזלזל בגוף שלך. תמיד יהיו בנות רזות יותר ממך או מלאות יותר ממך, גבוהות יותר ונמוכות יותר, עם יותר שיער ופחות שיער, עם עיניים חומות וירוקות וכחולות ושחורות – ואני אלמד אותך לאהוב את עצמך כמו שאת, נהדרת, מדהימה, יפיפיה. אל תשכחי את זה לעולם, נועה שלי. יש לך רק גוף אחד. תאהבי אותו.

יותר מכל, נועה שלי, תאהבי את עצמך. תאהבי את האדם שאת ותשתני. כל הזמן תשתני. מה שלא משתנה, מת. תדעי להגיב לסביבה שלך, לרחשי ליבם של האנשים מסביבך, תדעי להשתנות – ולהישאר כמו שאת. נועה שלי, תשתפרי כל הזמן, אבל אל תוותרי על העקרונות שלך בגלל לחצם של אנשים אחרים. תדעי לדבר איתם, תדעי להקשיב להם, תדעי לבחון כל הנחה שלך מחדש, תהיי מוכנה לשנות את דעותיך – אבל תבחני, תחשבי ותחליטי את ההחלטות החשובות בחייך בעצמך. אנשים שאוהבים אותך יתנו לך עצה, יגידו לך שאת צודקת או טועה – אבל הם לעולם לא ילחצו עליך, לעולם לא יהיו כוחניים כלפיך. מי שכוחני כלפיך, הוציאי אותו מחייך, הוא לא ראוי להיות חלק מהם.

נועה שלי, אני מקווה שאת הולכת לטעות. הרבה. אל תבכי על הטעויות יותר מדי. כל טעות היא הזדמנות, הזדמנות להתפתח, לגדול, להשתפר. תלמדי מהטעויות שלך, תסיקי מסקנות, חבקי אותן וקבלי אותן. זה בסדר לטעות, ילדה שלי. כולם טועים – אבל האנשים הגדולים באמת אוהבים את הטעויות שלהם ולומדים מהם. תהיי כמוהם, נועה. תלמדי מהם.

ילדה יפה שלי, אני אספק לך את כל הכלים כדי שתוכלי להחליט מה לעשות עם החיים שלך ואני מבטיח לך שלעולם לא אלחץ עליך לבחור כיוון כזה או אחר. אם תחליטי ללמוד, את תלכי ללמוד מה שאת רוצה, איפה שאת רוצה – הן אם זה במגמה בתיכון או תחום בלימודים הגבוהים, את תבחרי עם מי לחיות, את מי להשאיר בחייך ומי לא, לאן לטוס לטיול שלך אחרי הצבא והאם להרגיש טוב או רע. אני ואמא שלך נתנו לך את המתנה הכי גדולה שתהיה לך – את עצמך, וכאשר נותנים מתנה אי אפשר לקבוע מה עושים איתה. זאת אחריותך ואנחנו נוודא שיהיו לך את כל הכלים לעשות את ההחלטות שיגרמו לך להרגיש הכי טוב שיש.

יהיו הרבה אנשים שירצו לעצור אותך, נועה. האנשים האלה אינם רעים, למעשה הם חושבים שהם נלחמים בחושך ושהם בני אור. הם יגידו לך דברים כמו “לא כל אחד יכול להצליח” ו-“זה מיתוס שכל אחד יכול להגיע להגשמה עצמית”. אל תאמיני להם, נועה. הם מאמינים בזה והם מפיצים את הרעל הזה בלי שהם יודעים. נועה שלי, את בן אדם. אם היו בעברית אותיות ראשיות, הייתי מדגיש את ב’ וא’. Human Being, with capital H and B. כל מה שאתה רואה סביבך, נועה, נוצר קודם כל בראשו של מישהו ואז הוא הגשים את החלום שלו. הבניין שאת כה אוהבת, יצירת אמנות שנעמדת מולה במוזיאון ללא יכולת לזוז, האוטו בו הסעתי אותך לגן, הנעליים האדומות, המטוס בו טסנו לניו-יורק – מישהו חלם על כל אלה והגשים את החלום שלו. אל תתני לאף אחד להגיד לך שאת לא יכולה להגשים את החלומות שלך, נועה. האנשים שילחשו לך את הדברים האלה באוזן, ויתרו על החלומות שלהם. אל תתני להם לגרום לוותר לך על החלומות שלך.

תחלמי, נועה שלי, נועה יפה שלי. תחלמי ותחשבי. המחשבה נועדה, בין השאר, כדי להגשים את חלומותיך. אני מקווה שהחלומות שלך יתגשמו, נועה שלי, ויותר מכך – אני מקווה שתרצי להגשים את כולם, כי מבלי שתרצי להגשימם, הם לא יתגשמו.

ילדתי, יש לי כל כך הרבה מה לומר לך ואני כל כך מחכה לומר לך את כל הדברים האלה. אני כל כך מצפה לשיחות שלנו לתוך הלילה, לאגדות שאספר לך כשארדים אותך בלילה, לחיבוק ענק שאתן לך כשיהיה לך רע ולחיבוק הענק שתתני לי כאשר תחזרי מהגן, מהבית ספר, מהצבא, כשתבואי לבקר אותי עם הילדים היפים שלך ותחנכי אותם כמו שחינכתי אותך.

נועה יפה שלי, עוד לא נולדת. אני עוד לא יודע האם פגשתי את אמא שלך או לא, אבל אני כבר אוהב אותך, בכל לבי.

שלך,

אבא.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *