אם יש משהו שמעצבן אותי, זה בורות. אם יש משהו שבאמת מעצבן אותי – זה בורות ממסדית.

בואו נדליק את האור בחדר ונגרש את מפלצות הבורות.

את הקרינה ניתן לחלק לשני סוגים: קרינה מייננת וקרינה לא מייננת. קרינה מייננת מסוגלת להעיף אלקטרונים ממסלולם, ולהפוך אטומים ליונים. כתוצאה מכך, היא יכולה לפרק DNA, מולקולות בגוף האדם וכו’. הקרינה המייננת כוללת חלק מהספקטרום של אולטרה-סגול, קרני רנטגן, קרינת אלפא, בטא, גאמא ועוד. בחיי היום-יום אנחנו נתקלים לרוב בקרינה אולטרה-סגולה, ולכן כדאי מאוד לשים כובע ולמרוח קרם הגנה.

הקרינה שיוצאת ממכשירי טלפון ניידים היא לא קרינה מייננת!

קרינה לא מייננת, כמו הקרינה שפולט הטלפון שלכם, היא קרינה אלקטרו-מגנטית ואין לה שום יכולת ליצר שינוי כימי באטומים או במולקולות. מה היא כן מסוגלת לעשות? בתדרים מסויימים, היא יכולה לחמם אתכם. דוגמא – מיקרוגל.

באופן תאורטי, אם תיחשפו מספיק זמן לקרינה אלקטרומגנטית בעוצמה גבוהה, הגוף שלכם יתחמם, המים בתוך התאים שלכם יתחילו לרתוח ואתם תתפוצצו! כמובן שהתופעה הזאת יכולה לקרות רק אם תכניסו את הראש שלכם לתוך המיקרוגל, תפעילו אותו ותחכו כמה דקות טובות – בערך כמו בסרט Kick Ass. נא לא לנסות את זה בבית.

אז למה דווקא הפחד ממעלית? בפיזיקה קיימת תופעה שנקראת “כלוב פאראדיי”. מדובר במתקן העשוי ממתכת מוליכה, מה שמוריד באופן משמעותי את רמת הקרינה האלקטרומגנטית בתוך הכלוב. מעלית, אשר עשויה ממתכת מכל הכיוונים, היא למעשה סוג של כלוב פאראדיי. הטלפון, שמרגיש שאין לו קליטה טובה, אוטומטית מעלה את ההספק של השידור שלו. זה גם נכון אם פשוט תהיו באיזור עם קליטה לא כל כך טובה – הטלפון יעשה את אותו הדבר.

לאורך השנים בוצעו אלפי מחקרים שמטרתם לבחון את השפעת הקרינה האלקטרו-מגנטית ממכשירי הטלפון הניידים על גוף האדם. נכון לעכשיו, אף מחקר לא מצא הוכחה שמקשרת קרינה לא מייננת לעלייה בסיכון לחלות בסרטן.

מחקרים

אילו מחקרים בוצעו? שלושת המחקרים הכי גדולים שגם מצוטטים הכי הרבה, הם Interphone, המחקר הדני ומחקר מליון הנשים.

 • Interphone – המחקר בוצע על ידי חוקרים מ-13 מדינות, ובדק את הקשר בין שימוש בטלפון נייד לבין סיכון לסרטני הראש והצוואר. רוב הניתוחים של הנתונים הראו שאין קשר בין כמות השימוש בטלפון הסלולרי לבין סרטני המוח או סרטני הצוואר.
 • המחקר הדני – במחקר זה לקחו 358,000 אנשים שהיו להם גידולים במוח, וניתחו את חשבוניות הטלפון שלהם. לא נמצא קשר בין כמות הזמן שאנשים דיברו בטלפון, לבין הסיכוי שלהם לחלות בסרטן המוח.
 • מחקר מליון הנשים – במחקר זה ביקשו ממיליון נשים בבריטניה, למלא שאלון אודות דפוס השימוש שלהן בטלפון נייד. גם כאן, לא מצאו קשר בין כמות הזמן שמבלים בשיחה בטלפון נייד, לבין סרטני המוח, מלינגיומה וסרטני הצוואר.
מוטורולה מנגו

לא רק זה, אלא יש גם מחקרים נוספים שהראו שככל שעובר הזמן, אנחנו חשופים לפחות קרינה. ההסבר לכך הוא שכיסוי האנטנות בעולם הולך ומשתפר, והטלפונים של שנת 2019, לא צריכים לשדר בעוצמה חזקה, כפי שנדרש מטלפונים של 1999. מישהו אמר מנגו?

ומה עם תחנות הדלק?

אין כל הוכחה לכך שטלפון נייד יכול להצית אש בתחנת דלק. לא מעט מחקרים בדקו את הנושא, ולא גילו דבר. נציבות התקשורת הפדרלית האמריקאית (FCC), גם מפרסמת שאין ראיה לכך שטלפון סלולרי יכול לפוצץ תחנת דלק.

אבל, הפניקה בישראל בתחילת שנות ה-2000 חגגה. הנה דוגמא אחת מכתבה משנת 2002, בה ראיינו את גרשון קידר, אחראי על בטיחות ואיכות סביבה בפז באותה שנה:

“בעיית השילוט שולית ביחס לבעיית האכיפה”, טוען קידר. “במדינת ישראל אין כיום חוק האוסר על דיבור בטלפון סלולרי בקרבת תחנות הדלק, כפי שאין חוק האוסר עישון בסביבת התחנה, למרות שהסכנה בכך ברורה.

https://news.walla.co.il/item/254706

והמחוקק הישראלי, חולה החקקת, אכן הגיב במהרה:

“נהג שלא ימלא אחר התקנות יידרש לשלם קנס בגובה של 12 אלף שקל.”

לסיכום, תרגישו חופשי לדבר בטלפון במעלית ובתחנת דלק. אין שום סכנה בריאותית לכך.

מקורות:

https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/radiation/cell-phones-fact-sheet#q1

https://www.fcc.gov/cgb/kidszone/teachersguide/isittrue.pdf

תגובות

1 thoughts on ““נא לא לדבר בטלפון נייד במעלית”, ושקרים נוספים

 1. כן…
  כל אחד והאמונות שלו,
  נכנסתי למעלית, ונכנסו אחרי אבא עם בחורה לא צנועה בעליל,
  סובבתי את ראשי, אך גם שם היתה מראה,
  להעיר על לבוש לא צנוע אסור כמובן
  ניסיתי להעסיק את עצמי בטלפון
  אך האב דופק על כתפי “לא בטלפון במעלית בבקשה”
  לא היה לי כח לעימותים איתו בסיטואציה המגעילה הזו,
  אך על קצה לשוני עמד “אינני מאמין בסכנה שבזה איש באמונתו יחיה”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *